Vyhledávání

Mobilní operátoři v ČR jsou Vodafone, O2 a T-Mobile

Levnější tarif a SMS lze v ČR získat přes tři mobilní operátory, kterými jsou O2 (ex Eurotel), Vodafone (ex Oskar) a T-Mobile (ex Paegas).

Na volání a SMS měl původně monopol pouze Eurotel se svojí sítí NMT (dnes se využívá pouze na datové služby, nikoliv na volání). S příchodem technologie GSM se v ČR pro Eurotel objevila první konkurence tehdy zvaná Paegas (někdy též Pegas). Po počáteční slevě a celkově levnější nabídce volání i SMS (SMS byly technologickou novinkou GSM, V NMT neexistovaly) se ale Paegas i Eurotel přestaly předhánět a ač byl Paegas stále vnímán jako levnější mobilní operátor neř Eurotel, trh "zamrznul". Ve své době přinesl nejlevnější volná i SMS tarify Qskar, třetí mobilní operátor, který narušil tradiční duopol Eurotel - Paegas. Bohužel, i Oskar časem "zamrznul" a opět, i když byly jeho tarify vnímány jako nejlevnější možnost volání a SMS v ČR, další slevy již nepřicházely.

Vhodný a levný roaming EU nepřinese

Broci z europarlamentu se usnesli, že výhodnější potažmo levný roaming zajistí nějaké jejich nařízení, což jak víme není pravda. Pouze se otevře prostor pro byrokracii zbytečnou pro mobilní operátory a současně se tak podpoří vliv lobingových skupin a korupci.

 

Má levnější volání a SMS Eurotel, Vodafone nebo T-Mobile?

Všichni tři původní mobilní operátoři změnily majitele a tak dnes na trhu místo společnosti Eurotel působí O2, místo operátora Paegas vzniknul český T-Mobile a Oskar nahradil Vodafone. Kdo z nich je levnější je ale hádankou neboť všichni tři mobilní operátoři se samozřejmě snaží udržet zákazníky a proto nabízejí slevy. Slevu na tarif nemá ale zákazník danou automaticky, ale pouze pokud pohrozí, že odchází ke konkurenci. To je šance jak dosáhnout na levnější tarif.