Vyhledávání

Pětinové „odchodné“ platilo dle ČTÚ už loni

18.07.2014 11:27
Výklad operátorů byl dle ČTÚ mylný, pětinové sankce si měli účtovat už od srpna 2013. Nechce si vrátit pokutu, pokud jste ji platili v plné výši.
Jistě jste zaznamenali, že pokuta za předčasnou výpověď smlouvy na dobu určitou klesla na pětinu toho, co si operátoři účtovali ještě před rokem. Tuto změnu přinesla tzv. Husákova novela, která výrazným způsobem vylepšila postavení zákazníků ve vztahu k mobilním operátorům a jejich ne vždy zrovna košér praktikám.
Novela nabyla účinnost 8. srpna 2013 a do zákona bylo implementováno přechodné ustanovení o tom, že podnikatelé na trhu elektronických komunikací jsou povinni sladit své obchodní podmínky se zákonem do šesti měsíců od data účinnosti zákona.
U T-Mobile platí nové podmínky už od 26. ledna, Vodafone a O2 je mění 8. února. Do té doby můžete od O2 odejít dokonce úplně bez sankce.
Operátoři toto pochopili tak, že ještě půl roku mohou sankcionovat přelétavé zákazníky dle starých podmínek a ty nové a tím i sankce nepřesahující onu jednu pětinu si začnou účtovat až od 8. února 2014. Tento scénář také nastal, ale jak už to chodí, dva právníci mají na jeden paragraf i tři interpretace...
Pětinové sankce za výpověď smlouvy měli dle ČTÚ operátoři účtovat od účinnosti Husákovy novely. Ti to odmítají. Nedejte se, vyzývá úřad, stojíme při vás.
Našli se i tací zákazníci, kteří se v této půlroční lhůtě rozhodli smlouvu vypovědět a od svého operátora požadovali pokutu do výše jedné pětiny zbývajících paušálů tak, jak je upravovala novela zákona o elektronických komunikacích (ZoEK). Přinejmenším T-Mobile ale tomuto požadavku nevyhověl a naúčtoval pokutu v plné výši. Vše nakonec skončilo na ČTÚ, aby spor rozhodl. Výsledek najdeme v aktuální měsíční monitorovací zprávě (PDF).
 

Nechce si vrátit pokutu

„Předseda Rady ČTÚ se ve svém rozhodnutí o rozkladu s těmito námitkami neztotožnil. Uvedl, že zákony působí normativně na všechny adresáty ode dne své účinnosti. Přechodné ustanovení poskytovalo půlroční lhůtu pouze k uvedení „závadného“ znění smluvního podmínek operátorů do plného souladu se zákonem.“
Jinak řečeno okamžik zapracování změn ve smluvních podmínkách není rozhodný pro povinnost aplikovat nové předpisy již od účinnosti zákona. ČTÚ tak za pravdu stěžovateli, který tímto vyhrál něco jako druhé kolo sporu s T-Mobilem.
Jak uvádí úřad, šlo o rozhodnutí o rozkladu, což je opravný prostředek proti rozhodnutí ústředního orgánu státní správy v prvním stupni, což znamená, že spor nemusí být u konce, pokud se s verdiktem T-Mobile a pravděpodobně i další operátoři nesmíří. Pak přichází do úvahy mimořádné opravné prostředky jako je přezkum, kasační stsížnost nebo obnova řízení.