Vyhledávání

Nový "neomezený" datový tarif od Vodafonu vypadá skvěle, ale jen do prostudování podmínek

23.01.2014 17:29

Zní to lákavě - neomezené surfování po webu a 20 GB dat na cokoliv jiného za 499 korun měsíčně. Má to ale háček, musíte se firmě upsat na dva roky a k hlasovému tarifu za stejnou nabídku zaplatíte dvojnásobek.
Vodafone představil novou nabídku připojení k internetu ve své síti. Změny prezentoval s důrazem na výhodný balíček Mobilní připojení Turbo, který nabízí neomezené procházení webu a 20 GB datový limit na datově náročnější internetové služby. Za pět set korun by šlo o nejvýhodnější veřejně dostupnou nabídku na trhu. Ale nejde.
Vodafone připojení k internetu pro náročné uživatele totiž prakticky omezuje na tablety bez hlasových služeb, navíc vyžaduje dvouletý úvazek, podobně jako operátoři podmiňují nabídku více či méně neomezených hlasových služeb, se kterými v Česku začalo O2. K hlasovému tarifu stojí Mobilní připojení turbo 999 korun. Jako malou náplast Vodafone zvýšil u základního tarifu objem dat přenášených plnou rychlostí na 250 MB za měsíc za 178 korun.
Zájem o titulek tiskové zprávy, stejně jako zklamání zákazníků z reálných podmínek "turbo internetu" od Vodafonu nešlo přehlédnout - na sociálních sítích i v redakci. Standardní datové tarify pro koncové zákazníky totiž zatím neumožňují využívat internet v mobilu naplno, rozhodně ne při cenách, které by odpovídaly nabídce mobilních operátorů v okolních zemích.
Vysoké ceny a nízké datové limity jsou jedním ze způsobů, jak firmy uměle omezují používání internetu ve svých sítích, do kterých zatím český telekomunikační oligopol investoval ve srovnání se zahraniční konkurencí (nebo se zahraničními pobočkami stejných globálních sítí) menší prostředky.
Kdyby firmy do sítě pustily s nízkými poplatky všechny své zákazníky, vypadala by rychlost připojení tak, jak vypadá kvalita připojení v pražských stanicích metra, kde není možné ani zkontrolovat došlou poštu.
I "omezených" 20 GB datového provozu je přitom velmi solidní dávka dat, která stačí pro poslech on-line rádia nebo na občasné sledování videa na YouTube (přes 40 hodin videa s datovým tokem 1 mbps). Právě streamované video a hudba patří mezi služby, které se počítají do 20GB limitu.
Vlastně existuje část uživatelů, pro které to může být zajímavé - majitelé telefonů s podporou dvou SIM. To jen pro pořádek.

Pro tablety? Jen opatrně

Zatímco pro majitele hlasových SIM od Vodafonu je nabídka docela zajímavá - neomezený web včetně stahování e-mailů a datové komunikace většiny aplikací + 20 GB na cokoliv ostatního by mohlo skutečně stačit drtivé většině uživatelů. 5 GB datového limitu na služebním telefonu také stačí, když si člověk odepře Netflix tam, kde má operátor 3G pokrytí. Pro někoho může být i lákavá sleva 2000 korun na pořízení tabletu při uzavření smlouvy.
I tady se však skrývá nevýhoda, veškerá zvýhodnění spočívající ve dvouletém úvazku s minimálním měsíčním plněním. Snad jen největší pesimisté počítají s tím, že se během následujících dvou let v nabídce datových služeb českých operátorů nic nezmění. I bez nového plnohodnotného operátora čeká český trh proměna, možný je i vstup zahraniční konkurence formou roamingu.

Nabídky mimo

Datové tarify zatím nejsou příliš zajímavé ani u alternativních operátorů, nejlepší způsob, jak přijít k velkému objemu dat s nízkými poplatky, nabízejí firemní tarify a tarify šedých virtuálních operátorů. Na šedém trhu je možné najít nabídky, které se u vyšších balíčků dostanou pod deset korun za 1 GB přenesených dat.
Druhý nejzajímavější model představují neveřejné nabídky operátorů, ke kterým se bonitní zákazníci dostanou při pokusu převést číslo ke konkurenci, tento způsob není zaručený, ale v praxi obvykle funguje. Tady je ale nutné počítat s úvazkem na rok či spíše dva.

Zdroj: https://tech.ihned.cz/mobily/c1-61606090-vodafone-mobilni-pripojeni-turbo-komentar